Yolculuk 1

Gri taşlardan başka üzerinde bir renk taşımayan dağların etrafında dolanarak gidiyorduk. Kimi zaman denizle yan yana koşarak, kimi zaman da ebecilik oynuyormuş gibi kaçıp yukarılara çıkıyorduk. Hiç beklemediğimiz anlarda Ihlamurlar arasında yeşil köylerle selamlaşmanın sıcaklığı ile gülümsüyorduk. Masum güzellikleriyle süslenmiş güzel insanların davetsiz misafirleri olarak düğünlerini seyrettik. Ne tuhaf, masal gibi kıraç dağlardan yuvarlanıp düşersin; öleceğini sandığın anda peri masallarındaki gibi adının mucize olduğu cennete gözlerini açar, inanamazsın. Gene denizle yarış ediyoruz; şarkılar söyleyerek gideceğimiz yere vardık.

Herkesin tanımasını istediğim, yok aslında sadece hak edenlerin tanımasını uygun bulduğum, çok ama çok uzun yıllar yaşaması için her zaman dualar ettiğim dayım, Turhan Dayım. Tanımayıp, bu şansı kaçıranlar kıskançlıktan çatlarken ben bencillik derecesinde zevk alıyorum, benim dayım diyebildiğim için.

Taş duvarlar arasındaki tek geçiş yeri olmanın edasıyla açılan demir kapıdan pasaportlarımızı gösterip içeri girdik. Yakışıklı dayım yanında Gri ve Karabaş bizi karşıladı. Akreplerin can düşmanı lavantalar kırkına gelmiş olgunluğunun tadına varan güzel bayanlar gibi bütün asaletiyle açmış mis gibi kokuyorlar. Kimin resmini çektiğini hep merak ettiğim ceviz ağacıyla ve asmalarla hasret giderip eve girdik. Arka bahçedeki incir ağacının altındaki masaya oturduk.

Çiçekler genç kız olmuşlar. Dayımın işi zor! 18 yaşının deliliğini yaşayan limonla elma, yaşlılık merdivenine dayanmış şeftali, sırtını duvara dayamış sessizce olanları izleyen nar ve diğerleri dayımın ilgisini bekliyorlardı. Tıpkı mutfaktaki sebzelerin, balıkların, ahtapot ve istakozların dayımın elinden pişirilip servis edilmek için kavga ettikleri gibi.

Yemekten sonraki sohbetlerde altınıza işememek için tuvaletin kapısında sıra beklenir. Sakın sadece gülündüğünü sanmayın, her tebessüm aynı zamanda düşündürür. İlerleyen saatlerde Canan’ın güzel sesine eşlik ederek şarkılar söylenir. Aya göz kırparken aslında çaktırmadan denizle flört ederek geceyi kapatırsınız benim nadide çiçeğimle.

Dayım, sen çok ama çok yaşa. Seni çok seviyoruz.

One comment on “Yolculuk

  1. Tekin Ors May 16,2013 3:38 AM

    harika bir anlatım olmuş zehracım ben çok beğendim.emeğine yüreğine sağlık.seni çok öpüyorum canım.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.