Manolya 3

Önceki evimizin önünde çok güzel, pembe açan bir manolya ağacımız vardı. Her Mayıs, yaprakları olmadan açar, Ağustos’ta, yapraklarla beraber yeniden açardı. Sinan bu ağacı çok seviyordu. Bir dalı kütüphanenin camına, bir dalı benim çalışma odamın camına, bir dalı da patikaya uzanıyordu. Yazlardan birinde Sinan kalp krizi geçirdi. O yaz başka işlerimiz olduğundan hiç farkına varmadık. Meğerse Manolya hastalanmış. Bütün dalları kırmızı bir böcek türü kaplamış; onun üstünü de beyaz küf gibi birşey örtmüştü. Bunlar, ağacın suyunu emiyorlarmış. Biz ağacın hastalandığını fark edince, ilaç firmalarını ve ağaçlarla ilgili her yere başvurduk ama herkes, bunun manolyalara ait bir hastalık olduğunu, kesmekten başka yapacak bir şey olmadığını söylediler.

Sinan “Bak ben de hastalandım ağaç da, işte ikimiz ölüyoruz” dedi. Ona bir şey demeden gidip merdivene çıktım, ana dalları hariç, ağacı budadım. Sadece üç tane çıplak dal kaldı. Sonra tahta fırçası ve bulaşık sabununu aldım ve Sinan’ın tuttuğu suyla ağacı köpürte köpürte fırçaladım. Ağacı iyice durulayıp, ilaçladım. Mahallenin büyükleri, ağacın iyileşmeyeceğini söylediler.  Ben gene de iki günde bir, her hafta vitamin verdim. Biz bunları yaparken Ağustos’tu. Kış geçti, bahar geldi, ağaçta hiç bir yeşerme belirtisi olmadı.  Her gun baktık; bekledik; ama boşuna! Mayıs’ın sonlarıydı;Ihlamur ağaçlarının altında çay içiyorduk. Birden ağacın dalında iki tane küçücük çıkıntı gördüm. Hemen koşarak baktık; çok şükür Rabbim sana, ağacımız yeşermişti. Tabii biz sevindirik olduk. O ağaç eskisinden daha güzel, daha sağlıklı olarak hayata döndü, tabii Sinan da. Yaradan onlara bir şans daha vermişti. Herkese nasip olsun.

3 thoughts on “Manolya

  1. Songül May 23,2013 2:59 PM

    Allahim sanada sifa versin canim.

  2. bilge May 23,2013 6:48 AM

    Halacığım, enişteciğim, sizi o ağaçların altında çay içip sohbet ederken hayal ediyorum.
    Önceki evinizde olduğu için haberiniz yoktur muhtemelen, ama umarım güzel manolya ağacı her yaz açmaya ve bunları hatırlamaya devam eder.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.